Výtvarná technika quilling
Quilling nebo také papírový filigrán je výtvarná technika, jehož hlavním materiálem jsou úzké papírové proužky. Ty se natáčí pomocí quillingového pera do spirálek a jejich mačkáním v prstech vznikají různé tvary (lístek, kapka, kytička). Skládáním těchto tvarů se vytváří obrázky, které se nejčastěji lepí na papírový podklad. Existují čtyři quillingové techniky, které lze kombinovat…
Tradiční quilling
Forma quillingu vhodná pro začátečníky. Výsledný obrázek je přilepený na pevném podkladě.
Trojrozměrný quilling 3D
Jednotlivé tvary jsou na podklad lepeny tak, že výrazně vystupují nad jeho povrch a nebo jsou do své výsledné kompozice lepeny mimo podklad. Příkladem náročnějšího trojrozměrného quillingu je duté vejce (kraslice).
Quilling na hřebínku
Proužky papíru se ovíjí kolem speciálního hřebínku a ze vzniklého výpletu se tvarují různé lístky, části vánočních vloček a hvězdiček.
Quilling se špendlíky
Papírové proužky se obtáčí kolem špendlíků zapíchnutých v korkové podložce. Technikou se špendlíčky můžete vytvořit nádherné květiny (vlčí mák), křídla motýla.
Historie quillingu
Quilling má svou historii zapsanou již v době vynálezu papíru v prvním století po Kristu v Číně. Jiné zdroje uvádějí, že quilling se zrodil ve starověkém Egyptě. Quilling byl prvně zdokumentován kolem roku 1200, ovšem ověřené důkazy o jeho existenci pocházejí z 15. a 16. století. V této době evropské řeholnice (i řeholníci) zdobili pomocí papírových proužků stáčených pomocí husích brk různé předměty. Právě používání husích brk dalo název samotnému quillingu (quill = brk). V průběhu dalších staletí se začaly quillingem zabývat slečny a paní z vyšší společnosti, učily se jej společně s jinými ručními pracemi. Ke konci 18. století tato zábava začala upadat a výuka quillingu, zařazená dříve v kurzech pro dívky, vymizela.
V téměř každé době byla tato technika využívána k dekoraci různých předmětů: skříněk, rámů, čajových krabiček, herních stolků, tácků, ale i nábytku a dokonce uren. Dnes se s quillingem nejčastěji setkáme na blahopřáních, svatebních jmenovkách nebo je využíván jako dekorace k různým příležitostem a svátkům.